Preloader
ohrili by ohrili

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar sorusunu detaylıca açıklamak gerekirse… Sosyal medya yöneticisi, bir işletmenin veya kuruluşun sosyal medya hesaplarının yönetimini ve stratejilerinin oluşturulmasını yürütür. Sosyal medya yöneticisi, işletmenin hedef kitlesine ulaşmasını ve etkileşim kurmasını sağlamak için sosyal medya platformlarını kullanır. Özellikle sosyal medya yöneticisi, işletmenin sosyal medya hesaplarını yönetir ve içerik oluşturur, yayınlar ve analiz eder. Ayrıca, sosyal medya yöneticisi işletmenin online varlığını optimize etmek için reklam ve pazarlama kampanyaları düzenler ve yürütür. Sosyal medya yöneticisi ayrıca müşteri geri bildirimlerini ve sosyal medya trendlerini takip eder ve bunları işletmenin stratejilerine entegre eder.

Büyüklüğünden bağımsız olarak firmalar için muhtelif platformlarda güçlü bir sosyal medya varlığına ve uygulamayı idaremeye destekçi olacak çağdaş bir sosyal medya izleme çözümüne sahip olmak giderek daha ehemmiyetli hale geldi.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Tesirli sosyal medya pazarlaması, alıcıların bir markayla şahsi seviyede iletişim kurmasına destekçi olur ve marka vefasını ve alıcı elde yakalama oranını artırır. Sosyal medyada reklam vermek, içeriği dağıtmanın ve işi tanıtmanın uygun maliyetli bir yoludur. Facebook, LinkedIn ve Instagram gibi popüler sosyal ağlar, hedef pazarlar için tesirli içerik dağıtım alternatifleri sunar. Pazarlamacılar ayrıca alıcılarının konumuna, cinsiyetine, yaşına, alaka alanlarına, tutumlarına, iş unvanına ve öteki şahsi etmenlere göre içeriği özelleştirebilirler. Ve içerik performansını hakikat zamanlı olarak izleyebilir ve ölçebilirler.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Marka Ve Sosyal Medya Etkili bir sosyal medya yönetimi taktiği, önde gelen platformlarda güçlü marka varlığı sağlar ve bir şirketin alıcı tabanını geliştirmesine ve satışlarını artırmasına destekçi olabilir. Günümüzde mevcut olan sosyal medya yönetimi ve eş çözümler kuruluşların sosyal medya taktiklerini tanımlamalarına, uygulamalarına ve idaremelerine destekçi olur.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Çoğu kuruluşun, sosyal ağlarını idareyen özel bir çalışanı veya sosyal medya veya dijital pazarlama takımı vardır. Önde gelen pazarlama takımları, hem giden hem de gelen bağlantıyı idaremek için Lithium, Hootsuite, Spredfast, Falcon.io gibi sosyal medya yönetimi çözümlerini kullanmaktadır. Bu çözümler, hedef kitleyi izleyip dinleyebilir ve içerik yayınlamak, takipçilere cevap vermek ve etkileşimler tarafından sağlanan bilgileri benimsemek için bir eylem tasarıyı oluşturabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Çağdaş sosyal medya yönetimi çözümleri birkaç ana işlevi yerine getirir:

İzleme ve İdare – Tipik bir firmada, sosyal medya yayınlama süreçlerinde değişik pazarlama takımları yer alır. Meblağlı marka iletileri oluşturmak için senkronize olmaları gerekse de, genellikle silolarda çalışırlar. Sosyal medya yönetimi çözümleri, sosyal medya, pazarlama ve topluluk takımları arasındaki bilinmeyenliği ortadan kaldıran, içerik yayınlamak için roller ve izinler atamanın elastik yollarını sağlar. Aynı zamanda, CMO’lar ve genel idareyiciler, sosyal gönderi performansı ile alakalı ölçümlerle daha tamsal bir görünüm elde edebilir. Sosyal medya yönetimi çözümleri aynı zamanda sektör anahtar sözcüklerini ve rakiplerin adlarını da izleyebilir ve stratejik iş kararları için ehemmiyetli bilgiler sağlayabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Sosyal Medya Yöneticisi, irtibat departmanına, pazarlama departmanına veya kısım müdürüne bağlı olarak çalışabilir.

İnternet ve özellikle sosyal medya, sosyal ağlar konusunda uzmandır. Bu sebeple hedef kitleyi ve temennilerini bütün olarak öğrenmelidir. Bunun için profesyonel piyasa araştırmaları ve anketler reelleştirir. Bu çalışmaların sonucuna göre markanın e-haysiyetini değerlendirir ve sosyal ağlara müteveccih bir irtibat tasarıyı geliştirir ve uygular.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Sosyal Medya Yöneticisi, rekabeti ve web trendlerini izlemekten de mesuldür. Markanın internette genel editörle taktiğini tanımlar, sosyal ağları canlandırır ve markanın öğrenilir ligini sağlar. Sosyal Medya Yöneticisi, tahlil vasıtaları kullanarak asıllaştırılan eylemlerin neticelerini takip etmelidir. Ayrıca, bu uzman, tanımlanan hedeflere erişmek için yeni taşıtlar nasihat etmekten veya bir hedefe daha uygun olan öbür yeni göstergeleri izlemekten mesuldür. Son olarak, bütçeyi idaremekten ve izlemekten mesuldür.

Bir Sosyal Medya Yöneticisi hünerleri alttaki gibi olmalıdır;

Sosyal Medya Yöneticisi internete harikulade bir biçimde egemen olmalıdır.
Yaratıcı olmalı ve internet kullanıcılarını afallatıp dikkatlerini sürüklemelidir.
Değişik vasıtaları nasıl kullanacağını ve yeni büyümelere nasıl geçim sağlayacağını iyi öğrenmelidir.
Sosyo-kültürel hünerlere sahip olmalıdır.
Harikulade irtibat maharetlerine sahip olmalıdır.
Firmanızın imajını geliştirmek için tahlil ve yaratıcılık kapasitesine sahip olmalıdır.
İdare ve topluluk idareyicisi ile temas halinde olmalıdır.
Pozitif ya da negatif tüm gidişatlar duyarlı olması gereken bir lider olmalıdır.
Beynelmilel alanda çalışıyorsa, üst düzey bir İngilizce bilgisine sahip olmalıdır.
Sosyal Medya Yöneticisi, topluluk yöneticisi ile karıştırılmaması için işletmenin sosyal ağlar üzerine idare. İkisi birbirini bitirici olsa da, Sosyal Medya Yöneticisi dijital irtibat taktiğinde karar vericidir.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Bir irtibatça olarak, Sosyal Medya Yöneticisi, irtibat ajanslarını ararken içerik de oluşturabilir. Misalin, Fransa’daki en ünlü telefon hattı Orange, “Beraber çalıştığımız ajans, mevzuya egemen olmadığımızda içerik yazmamızda bize destek olabilir. Aksi takdirde içeriği biz yazarız” diye açıklamıştır.

Sosyal medya yöneticiliği ile uğraşan bir kişi, bir şirketin sosyal medya stratejisini geliştirir ve sosyal kanallarını yönetir. Buna genellikle Facebook, İnstagram, Twitter, Snapchat, YouTube, TikTok ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarıdır.

Sosyal medya yöneticiliği yapanlar, bir markanın sesi olmanın yanı sıra beğeniler, tıklamalar ve paylaşımlar gibi etkileşim metriklerini takip ederek kampanyalarının sonuçlarını analiz ederler. Bu sayede eksiklerini daha çabuk görüp, daha hızlı aksiyon alırlar.

Sosyal Medya Yöneticileri, sosyal medya algoritmalarına da hakim oldukları için, ne zaman paylaşım yapılacağını, günde kaç paylaşım yapılacağını, paylaşımların hangi kitleye hitap edeceğini iyi bilirler. Bu sayede direkt hedef kitle ile iletişim kurarlar.

Şirketinizin sosyal medya yönetimi, kendi şahsi hesap idareniz ile asla aynı değildir. Kendi hesabıma idarıyorum, firmamında hesabını da kendim idareyebilirim demek yanlış bir yaklaşımdır. Birbiri ile karşılaştırılmamalıdır. Dışarıdan aynı gözüksede büyük farklar ve gereksinimler gerektirir.

Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar Sosyal medya kullanıcısını etkilemek, doğru zaman da doğru paylaşımı yapmak için profesyonel bir sosyal medya idaresine gereksinim dinlersiniz. Zira rastgele bir eğitim almadan ve profesyonel bir takviyeye gereksinim dinlemeden reelleştirilen sosyal medya yönetimi acemi bir duruş sergilenmesine neden olacaktır.

Sosyal medya yönetimi bir zorunluluktur. İzin verin sosyal medya hesaplarınız bir bilen tarafından idare edilsin.

Sosyal medya yönetim şirketimiz, işletmelerin etkileşimleri, takipçi sayılarını ve diğer analitik verileri takip etmelerine ve kampanyaların performansını izlemelerine yardımcı olur. Bu sayede, işletmeler kampanyalarının performansını iyileştirebilir ve daha etkili sonuçlar elde edebilirler.

Eğer sosyal medya yönetimi konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişim kurun. Sizin için en iyi çözümleri sunmak için buradayız. İletişim bilgilerimiz, web sitemizde mevcuttur veya e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Sizinle çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

iletişim sayfamız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.